Otváracia doba: 08:00-16:00 (Po-Pia)

Blog

Kváskový ražný chlieb, s videoreceptom

2024. 01. 25.

Dnešný recept odporúčame predovšetkým pre pokročilé kuchynské víly, pretože kysnutie kvásku je samo o sebe zdĺhavejší proces, ale domáci chlieb z neho dáva naozaj skvelú chuť a pocit úspechu.

Náš recept je opäť z knihy receptov Ankarsrum a my vám ho pomôžeme pripraviť s videoreceptom!

Kváskový ražný chlieb krok za krokom:

1. Zostavte svoj kuchynský robot Ankarsrum so 7-litrovou nerezovou mixovacou nádobou, špirálovým hnetacím hákom a hnetacím valčekom a tiež škrabkou na mixovaciu nádobu, ktorá zabraňuje prichytávaniu cesta k stenám misy. Do misy nalejte vodu, potom pridajte trochu droždia a miešajte na nízke otáčky. Pridajte múku, ražnú múku, soľ a med a miešajte na nízku rýchlosť, kým sa cesto nespojí. Na misu priklopíme pokrievkou a necháme cesto kysnúť asi 60 minút.

2. Preložte cesto vo vnútri misy, od jedného rohu k stredu. Tento pohyb opakujte pre všetky 4 "rohy". Nasaďte veko späť na misu. Skladanie je nutné opakovať v 30-minútových intervaloch celkom trikrát.

3. Pomocou ľahko pomúčenej škrabky na cesto položte cesto na papier na pečenie a navrch posypte trochou múky. Jeden roh cesta trochu "vytiahnite" a preložte smerom k stredu. Tento pohyb opakujte pre všetky 4 "rohy". Vrch cesta poprášime trochou múky a necháme asi 30 minút odpočinúť pod utierkou.

4. Teraz z neho vytvarujte bochník, potom cesto zľahka sploštite pomúčenými rukami. Prehnite jeho štyri rohy smerom k stredu a stlačte, potom prehnite jeden okraj smerom k druhému.
Cesto dajte do múkou vysypaného dlhého košíčka na droždie. Spodnú časť je potrebné vložiť do koša záhybom nahor a záhyb trochu zovrieť prstami.
Prikryjeme kuchynskou utierkou a necháme cez noc kysnúť v chladničke.

5. Rúru nastavte na teplovzdušnú na 270 ° C a plech vložte doprostred rúry. Pekáč vysypte múkou a položte naň chlieb, potom očistite prebytočnú múku a jednu stranu chleba odrežte. Chlieb presuňte na plech a pečte pri 270 °C asi 15 minút, potom znížte teplotu na 225 °C. Pečte, kým nebude vnútorná teplota chleba cca. Bude 96-98 ° C, to je ešte asi 30 minút. Teraz chlieb vyberte a nechajte vychladnúť na mriežke.