gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otváracia doba: 08:00-16:00 (Po-Pia)

Zaváranie: umenie domácej konzervácie

2024. 07. 01.

Zaváranie: umenie domácej konzervácie

Zaváranie je osvedčený spôsob uchovania potravín, ktorý sa používa po stáročia av dnešnej dobe je opäť veľmi obľúbený. Táto technika nám umožňuje uchovať sezónne ovocie a zeleninu po dlhú dobu, takže si chute leta môžeme užívať aj v chladných zimných mesiacoch. Zvláštnu chuť domácich zavarenín a nálevov navyše priťahuje stále viac ľudí, ktorí sa radi vracajú k prírodným potravinám bez aditív. Teraz sa môžete zoznámiť s najobľúbenejšími metódami a trikmi!

Tipy pre úspešné zaváranie

Základom úspešného zavárania je výber čerstvých surovín. Vždy vyberajte čo najčerstvejšie, najzrelšie ovocie a zeleninu, pretože tie sú na zaváranie najvhodnejšie. Zrelé, ale neprezreté prísady zaisťujú najlepšiu chuť a textúru. Sterilizácia pohárov a viečok je nevyhnutná. To sa dá urobiť v horúcej vode alebo v rúre, aby v pohároch nezostali žiadne škodlivé mikroorganizmy. Recepty je nutné presne dodržiavať, najmä s ohľadom na množstvo cukru, octu a soli, ktoré napomáhajú konzervácii. Konzervy by mali byť skladované v chlade a tme a otvorené poháre by mali byť uchovávané v chladničke a spotrebované čo najskôr, aby si zachovali svoju čerstvosť a chuť.

 

Metódy

Existuje mnoho metód zavárania, z ktorých každá ponúka iné výhody z hľadiska trvanlivosti a chuti konzervovaných potravín. Nižšie uvádzame najobľúbenejšie techniky, aby si každý mohol nájsť tú, ktorá mu najlepšie vyhovuje.

Zaváranie s tepelnou úpravou:

Ide o jednu z najčastejších metód, pri ktorej sa pripravené ovocie alebo zelenina plnia do fliaš a následne sa fľaše tepelne upravujú vo vodnom kúpeli. Pri tepelnej úprave je z fliaš vytláčaný vzduch, čím sa zabraňuje rastu baktérií a plesní. Ideálne na prípravu džemov, marmelád, kompótov a nálevov.

Suché zaváranie:

Táto metóda sa väčšinou používa pre džemy a marmelády. Horúci džem alebo marmeláda sa naleje do sterilizovaných pohárov, uzavrie sa a potom sa umiestni medzi prikrývky alebo uteráky, aby pomaly vychladli. Toto pomalé chladenie pomáha vytvoriť vákuum, ktoré zabraňuje rastu mikroorganizmov.

Okyslenie:

Ocot sa počas tohto procesu používa ako konzervačná látka. Zeleninu a ovocie umiestnené v octovej šťave je možné konzervovať v kyslom prostredí, ktoré zabraňuje rastu baktérií a plesní. V tejto kategórii sú obľúbené uhorky.

Zmrazenie:

Aj keď sa nejedná o konzervačnú metódu v tradičnom slova zmysle, zmrazenie je tiež účinným spôsobom konzervácie potravín. Ovocie alebo zelenina sa pri zmrazovaní po správnej príprave skladujú v hlbokom mrazničke, čím si zachovajú chuť a nutričný obsah.

 

Nevyhnutné kuchynské náčinie

Pre efektívne zaváranie sú nevyhnutné určité špeciálne kuchynské nástroje, pomocou ktorých si doma ľahko a bezpečne vyrobíme vlastné zaváraniny. Tieto nástroje zaisťujú, že môžeme správne pracovať na každom kroku a vyrábať chutné a trvanlivé jedlo.

Zaváracie poháre a viečka:

Zaváracie poháre sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch a zaisťujú uchovanie potravín. Dôležité je, aby poháre a viečka boli čisté a nepoškodené, aby sa pri tepelnej úprave dokonale uzavreli.

Veľký hrniec alebo varná nádoba:

Na spoločné varenie surovín potrebujete veľký hrniec alebo špeciálny varný kotlík, v ktorom sa suroviny alebo zaváracie poháre tepelne upravujú. Tím je zabezpečená správna tepelná úprava a uchovanie potravín.

Naberačka a lievik:

Nalievanie horúceho džemu do pohárov vyžaduje naberačku a lievik so širokým hrdlom. Tieto dve zariadenia pomáhajú zabrániť rozliatiu a kontaminácii a udržujú potraviny sterilné.

Kliešte a rukavice:

Na vkladanie a vyberanie fliaš z horúcej vody potrebujete kliešte a žiaruvzdorné rukavice. To zaisťuje bezpečnú prácu a chráni ruky pred horúcimi povrchmi.

Pasírovače alebo tyčové mixéry:

Pasírovače a tyčové mixéry hrajú dôležitú úlohu pri zaváraní, najmä pri výrobe napríklad džemov alebo omáčok. Tieto nástroje pomáhajú homogenizovať ingrediencie, takže získame hladký a chutný konečný výsledok.

 

Zaváranie nie je len praktickým spôsobom, ako využiť sezónne ovocie a zeleninu, ale taktiež vám dáva možnosť vychutnávať si lahodné domáce produkty po celý rok.

Ak si chcete zaobstarať potrebné náradie, navštívte naše stránky, kde nájdete široký výber všetkého, čo na zaváranie potrebujete!