gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otváracia doba: 08:00-16:00 (Po-Pia)

Blog

Vyskúšali sme to: elektrický domáci kompostér SAGE

2023. 08. 29.

Vyskúšali sme to: elektrický domáci kompostér SAGE

Veľa ľudí býva v bytoch, ktoré nemajú záhradku a kompostovanie kuchynského zeleného odpadu nevedia nijako vyriešiť, rovnako je to aj u nás. Už dlhé roky je štandardom selektívne zbierať odpadky a hádzať ich do výberového zberača v bytovom dome, ale čo máme robiť so šupkami zo zeleniny a ovocia alebo so zvyškami jedla? Vyhodené do „bežného“ odpadu skôr či neskôr zapáchajú, vytečú a nedajú sa znovu použiť, ako iné odpadky. Domáci kompostovač SAGE som si obľúbil, pretože v skutočnosti nevyrába kompost, ale surovinu s vysokým obsahom živín, ktorú po zmiešaní so zeminou môžem veľkolepo využiť v balkónových debničkách alebo izbových rastlinách.

Ako tento domáci kompostér funguje?

Zariadenie nie je zvlášť veľké (36x28x32 cm), napriek tomu pojme dvojlitrovú nádrž. Kuchynský odpad, ktorý chcem spracovať, vložím do nádoby (o tom, čo sa smie a čo nie si poviem neskôr) a spustím proces stlačením tlačidla.

Počas 4-6 hodinového cyklu stroj najskôr vysuší a potom rozdrví materiály v nádrži pri veľmi vysokých teplotách. Potom sa ochladí a suché mletie úplne bez zápachu s objemom až o 80 % menším je pripravené. Mnohí túto kompostovú surovinu nazývajú ekoštiepka, ja by som to mohol prirovnať k suchej drevnej štiepke alebo mulču.

Druhý obrázok zobrazuje drvenú, sušenú verziu surového odpadu zobrazenú na prvom obrázku! Zmenšenie objemu a suchý stav sú veľmi efektné.

Čo sa dá robiť s odpadom, ktorý kompostér spracováva?

Rozdrvený a vysušený odpad sa zmieša so zeminou a môže sa použiť po 2-4 mesiacoch odpočinku. Nazbieram ju napríklad do veľkej fľaše (veľmi pôsobivé!) a keď je plná, odnesiem ju dole do pivnice, kde ju zmiešam so zeminou v uzamykateľnom boxe.

A zmes sa vráti späť do balkónového boxu a do kvetináčov s izbovými rastlinami. Ale ak sa s tým niekomu nechce babrať, môže ho darovať známym a rodinným príslušníkom alebo rozložiť v komunitnom kompostéri či vyhodiť do koša (aj toto využitie má zmysel, odvtedy smeti nezapáchajú a množstvo odpadu na prepravu je tiež výrazne menšie!)

Na čo je tento kompostovač v praxi dobrý?

V prvom rade, ak nejaký máte v kuchyni, množstvo zmiešaného odpadu klesne na zlomok, do zmiešaného koša nejde prakticky žiadny odpad, ktorý má tendenciu kvasiť a hniť. (Napríklad, odkedy máme takýto kompostovač, vynášame namiešaný odpad len každé dva týždne - selektívny je už v samostatnej nádobe a v obyčajnom odpade nie je nič páchnuce!) A po druhé, kompostový materiál zmiešaný s pôdou je vynikajúcim zdrojom živín pre vonkajšie aj vnútorné rastliny.

Aký kuchynský odpad vieme kompostovacím zariadením spracovať?

Zvyšky mäsa z rýb a hydiny (bez kostí), ovocia, zeleniny aj s kožou
Obilniny a semená, syry, fazuľa, semená a strukoviny
Kávová usadenina a papierové čajové vrecká
Vajcia a škrupina, krmivo pre domáce zvieratá (bez kostí)

Je niečo, čo by sa do stroja nemalo vkladať?

Do nádoby sa v žiadnom prípade nesmú dostať tvrdé kosti, sladkosti alebo žuvačky, kuchynský olej alebo tuky. Tvrdé semená, orechy a tvrdšie listy ovocia a zeleniny (napríklad listy ananásu) by sa mali vyhnúť.

Hlučný? Spotrebuje veľa energie?

Obával som sa oboch a ani jedno sa nakoniec nenaplnilo. Ak sú v ňom veľmi tvrdé materiály alebo ak je do nádrže kompostéra napchaté príliš veľa odpadu, môžete z času na čas počuť, ako sa hriadeľ zasekáva a potom sa znova spustí. Ale ani toto nie je taký zvuk, že by sme sa zobudili vo vedľajšej miestnosti. Jeho spotreba na cyklus je len 0,8kWh, čo je aj pri súčasných cenách energií zanedbateľné množstvo.

Tipy a triky, ktoré sme objavili počas používania

1. 2-litrová nádrž sa niekedy môže ukázať ako nedostatočná. To, čo sme urobili, bolo, že sme kúpili veľkú fľašu a zbierali sme do nej odpad na spracovanie, kým stroj pracoval. Bolo to potrebné najmä pri väčších vareniach, kedy sa nazbieralo množstvo zodpovedajúce 2-3 nádobám. (Vyššie uvedený obrázok ukazuje, že suché „štiepky“ sa tiež zbierajú rovnakým spôsobom.)
2. Nikde som to nevidel popísané, ale kompostér sa dosť natrápil s listami kukurice. Vláknitý list sa ťažko trhá aj po vysušení, prakticky zvinutý na hriadeli. Riešením je rozrezať listy na polovicu pred vložením do stroja.
3. Nádrž je možné umývať v umývačke riadu - toto som veru ešte neskúšala. Keďže je však nádržka na konci cyklu vždy suchá, možno ju jednoducho utrieť. Raz sa mi niečo trochu pripálilo, ale tiež sa to ľahko odlepilo podľa pokynov v návode na použitie - do nádoby som vložil citrónovú kôru a spustil som s ňou stroj.

Je možné vyrobiť kompost doma v byte?

Až tak, že si teraz už ani neviem predstaviť, že by to nebolo súčasťou kuchyne. Nezaberie veľa miesta a používame ho takmer každý deň. Vyhadzujeme oveľa menej organického odpadu a naše rastliny sú veľmi vďačné za pôdu bohatú na živiny!

Stručne povedané: elektrický kompostovací stroj SAGE všetkým vrelo odporúčame. Objednajte si prístroj ešte dnes a už o pár dní uvidíte, akú obrovskú pomoc v kuchyni poskytuje!

A ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa domáceho kompostovania alebo zariadenia, pokojne napíšte, náš zákaznícky servis odpovie na všetky otázky!

Gábor

Podobné články na túto tému:

Vyskúšali sme to: domáci kompostér REENCLE

2023. 11. 01.

Pokračovať v čítaníSúvisiace produkty