gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otváracia doba: 08:00-16:00 (Po-Pia)

Blog

Vyskúšali sme to: domáci kompostér REENCLE

2023. 11. 01.

Vyskúšali sme to: domáci kompostér REENCLE

Pred pár mesiacmi ste sa mohli dočítať, že sme podrobnejšie testovali elektrický kompostovací stroj SAGE. Z toho článku vyplynulo, že zariadenie v skutočnosti nerobí skutočný kompost, ale tzv organický odpad, ktorý je nutné nechať odpočinúť a zmiešať s pôdou, aby bolo možné ho využiť.

 

Čo keby sme povedali; Existuje už zariadenie, ktoré z kuchynského odpadu vyrobí okamžite použiteľný kompost? No, sme veľmi radi, že môžeme oznámiť, že máme svetovú novinku, ktorá tento proces ešte viac uľahčuje!

REENCLE: skutečný kompostér

Zhruba tri týždne ho testujeme v reálnych podmienkach vo vlastnej kuchyni a stroj predčil naše očakávania vo všetkých ohľadoch. Funguje úplne bez zvuku, dalo by sa u neho aj spať. Po druhé – pretože rýchlo rozkladá zeleninu a ovocie – obrovský 14-litrový kontajner sa plní veľmi pomaly, jeho prvé vyprázdnenie nám trvalo tri týždne.

Ale ako to funguje?

Obsluha kompostovacieho stroja REENCLE je veľmi jednoduchá, plynule otáča vo vnútri umiestnený kuchynský odpad veľkou miešacou lopatkou. Továreň obsahuje mikroorganizmy, ktoré pomaly rozkladajú organické materiály, takže sa celkom rýchlo menia na kompost (výrobca uvádza 2-24 hodín, ale v skutočnosti by to malo byť skôr 12-24 hodín). Hotový materiál je možné okamžite použiť na zlepšenie pôdy našich rastlín.

Najdôležitejšie na využitie je, že keď je nádoba plná, nevyberieme všetok kompost, ale maximálne polovicu. Týmto spôsobom väčšina mikroorganizmov zostáva a môže sa ďalej rozmnožovať a spracovávať stále viac kuchynských zvyškov.

Čo môže ísť do tohto vnútorného kompostéra?

V podstate všetok rozložiteľný kuchynský odpad: dávame doň predovšetkým škrupiny ovocia, zeleniny a vajec, zvyšky hotových jedál (mäso, syr, rybie kosti, chlieb) a kávovú usadeninu, navyše sme zaradili aj kvety a rastliny uschnuté alebo narezané na z iných dôvodov ( okrem chorých rastlín).

Väčšinou sa ale do nádoby sypali suroviny používané na pečenie a varenie a zvyšky jedla, na nasledujúcom obrázku vidíte obsah sušiny napríklad hrachovej polievky.

 

Je dôležité poznamenať, že toto zariadenie neskartuje, takže sa oplatí odpad pred vložením do určitej miery nasekať. Napríklad kôra citróna by nemala ísť celá, ale rozpoliť, aby sa dala ľahšie rozbiť. Rovnako pozor na proporcie, zvyšky mäsa a rýb môžu ísť dovnútra, ale oproti obsahu celej nádoby by takých materiálov malo byť veľmi málo, aby bola optimálna aj využiteľnosť hotového kompostu.

 

Ak dodržíte tieto základné a jednoduché pravidlá, získate pekný suchý a na živiny bohatý kompost, ktorý je pripravený na použitie, to znamená, že ho môžete prisypať na pôdu rastlín alebo zmiešať s pôdou na výsadbu novej rastliny. V skutočnosti je to jeho najväčšia výhoda, a to aj v porovnaní s vonkajším kompostovaním – nie je potrebné žiadne ďalšie pestovanie a nemožno ho pokaziť.

 

Pokiaľ nie je nádoba úplne vyprázdnená, ale vždy vybratá z hotového kompostu, mikroorganizmy budú pracovať neobmedzene dlho, nie je teda potrebné štartovaciu kultúru znovu kupovať.

Lepšie ako iné riešenia vnútorného kompostovania?

Výhody oproti elektrickému kompostéru SAGE:

  1. vyrobí sa kompost, ktorý je možné okamžite použiť, nemusí sa nechávať odležať, miešať so zeminou a pod.
  2. oveľa väčšia nádrž (14 litrov namiesto 2 litrov), ktorá sa plní veľmi pomaly
  3. tichá prevádzka.

Výhody oproti elektrickým kompostérom

  1. nie je potrebné znovu a znovu kupovať štartovaciu kultúru obsahujúcu mikroorganizmy potrebné na rozklad
  2. bez zápachu
  3. netvorí sa žiadna kvapalina, vzniká suchý kompost

Je táto metóda lepšia ako tradičné vonkajšie kompostovanie?

Je jasné, že väčšina ľudí nemá možnosť kompostovať na svojej záhrade, pretože záhradu buď nemajú, alebo na to nemajú znalosti/energiu. Kto kompostuje na svojej záhradke, presne vie, že kompostové zhromaždenie musíte neustále riešiť, vetrať, obracať, dbať na to, aby správne vyzrela, skrátka nemôžete to len tak nechať a my nepôjdeme von na záhradu s odpadom určeným do kompostéra aj niekoľkokrát denne, všetko občas posypať zeminou atď.

Domáci kompostovací stroj REENCLE oproti tomu nezaberie veľa miesta, je v kuchyni po ruke a produkuje správne spracovaný kompost, ktorý je možné okamžite použiť. Preto ho odporúčame aj tým, ktorí majú záhradku, ale nemajú chuť ani energiu na zdĺhavé kompostovanie.

Súhrn

Na základe našich skúseností je kompostér REENCLE oveľa vhodnejší pre naše každodenné potreby ako podobný stroj od SAGE. Predovšetkým preto, že sa jeho 14-litrová nádoba nemusí neustále vyprázdňovať, ako pečieme a varíme, všetko do nej priebežne ide, rúca sa a mieša, to všetko ticho a bez zápachu. Ďalším dôvodom je to, že získame kompost, ktorý je možné použiť ihneď po spracovaní, a nie "ekochipsy", čo je úloha navyše, než ju použijeme.

Tento elektrický kompostovací stroj preto všetkým vrelo odporúčame. Objednajte si prístroj ešte dnes a za pár dní uvidíte, akú obrovskú pomoc v kuchyni poskytuje!

A ak máte nejaké otázky ohľadom domáceho kompostovania alebo zariadenia, neváhajte napísať, náš zákaznický servis zodpovie všetky otázky!

S priateľským pozdravom, Gábor

Podobné články na túto tému:

Vyskúšali sme to: elektrický domáci kompostér SAGE

2023. 08. 29.

Pokračovať v čítaníSúvisiace produkty